About the author

مطالب مرتبط

49 Comments

 1. 1

  رضا

  برا سیاست تاریخ رو دستکاری نکنید خواهشااااااااااااا

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   علی صابونچی

   این مطلب از روی اسناد و مدارک تاریخی مستند و مستدل نوشته و هیچ انگیزه سیاسی در کار نیست. اگر واقعیتی با گرایشات سیاسی شما هماهنگ نیست دلیل نداره که اون رو رد کنید.

   پاسخ دادن
   1. 1.1.1

    سیاست کثیف

    اگر شما نیت خیر داری. لطفا یک مقاله هم در مورد صلاح الدین عیوبی و کتاب ها و نویسنده هایی که ایشان را ترک دانسته اند، بیاورید تا بقیه بدانند ایشان ریشه ترکی داشته. البته من که نمیگم. بعضی از تاریخ دانان و نویسندگان خیر اندیش مثل شما گفته اند. و من صرفا این موضوع را متذکر شدم

    پاسخ دادن
   2. 1.1.2

    منصور

    در تمام متون تاریخی معنی کرد یعنی چوپان و رمه دار وکرد نژاد نیست بلکه شغل است قدیم به لرها وبلوچ ها هم کرد میگفتند ومعنی اینکه پدر شاه اسماعیل کرد بوده یعنی چوپان زاده بوده . جهت اطلاعات بیشتر به لغت نامه ها وکتابهای تاریخی مراجعه فرمایید

    پاسخ دادن
    1. 1.1.2.1

     فرشید

     ایران شناسان بزرگی مانند ریچارد فرای صراحتا صفویان را ترک و آذربایجانی دانسته اند ولی بر فرض هم که چند صد سال قبل از صفی الدین اردبیلی نسلشون به کردها برسه صدها سال زندگی در جغرافیا و فرهنگ آذربایجان
     و آمیختن با مردم اون‌دیار چیزی از کرد بودن اونها باقی نذاشته بنابراین نمیشه اونها رو کرد محسوب کرد همونطور که اینهمه سادات مقیم ایران رو نمیشه عرب به حساب آورد.

     پاسخ دادن
 2. 2

  نیک

  صفویه جز خون رختن و آتش تعصبات مذهبی رو از زیر خاکستر بیرون آوردن نداشت..گیرم ایران رو بزرگ کرده باشن.همزمان اروپا از خواب غفلت بیدار شده بود و پله های صنعتی رو قدم به قدم طی میکرد ولی اینجا خون و خون و خون.

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   علی صابونچی

   پس این همه معماری ها چشم نواز زیر نظر و توجه چه کسانی در عصر صفوی به وجود آمد؟
   اصلا می دونید مهمترین اثر جهانی مکتوب ایران شاهنامه شاه طهماسبی به دستور همین صفویان کتابت و نقاشی شد؟
   رشد علم و توسعه تجارت ایران در عصر صفوی چه؟
   تجارت گسترده ایران در عصر عباسی که ابریشم ایرانی رو تا دورترین نقاط اروپا می برد؟
   در هر عصری خون ریزی بوده ولی واقع بینی هم در دیدن تاریخ یک اصله.

   پاسخ دادن
  2. 2.2

   Lll

   شما یکم تاریخو بخون
   اگه صفویه نمیومد روی کار، ایرانی نمیموند، همه حاکما با هم تو جنگ بودن. قره قویونلو ها تو آذربایجان داشتن توسط عثمانی نابود میشدن
   چیزی نمیموند
   یکم انصافم خوب چیزیه
   صفویه واقعا ایرانو از صفر بالا کشیدش
   خیلی از آثار هنری لی که الان داریم یا صفویه ساخته یا صفویه مرمتش کرده…

   پاسخ دادن
 3. 3

  کارا

  آره کرد بوده شما راست میگین!

  پاسخ دادن
 4. 4

  امیر

  تحریف تاریخ نفرمایید.فردا میگین که ناپلئون هم از پدری شیرازی و مادری فرانسوی بلژیکی به دنیا اومده ویا هیتلر هم لُر بوده و از این داستانها.ترک بودن شاه اسماعیل و صفویان که اظهرمن الشمسه.کردها هیچوقت در ایران و هیچ جای دنیا هیچ حکومت و تمدنی نداشتن.دولتی تا به حال درست نکردن.برید مطالعه کنید و دروغ تحویل مردم ندین.

  پاسخ دادن
  1. 4.1

   علی صابونچی

   به جای اتهام به تحریف لطفا به کتاب های تاریخی مراجعه کنید از جمله
   تاریخ ایران زمین نوشته محمد جواد مشکور و مدخل صفویان ذیل تمام دانشنامه های بزرگ جهان به فارسی و انگلیسی.

   پاسخ دادن
  2. 4.2

   موعود

   مثل اینکه تمدن و عظمت کردها به مذاقت خوش نیامده که اینجور میگی!!!
   یکم مطالعه کنی درک میکنی
   در ضمن ترکها هم تاریخ بسیار محدود و غیر قابل افتخاری در ایران دارند!!!!

   پاسخ دادن
  3. 4.3

   Lll

   من خودم کلخورانیم عزیز، ولی حرف درستیه، زرین کلاه کرد بوده
   اره، شاه اسماعیل، شیخ حیدر، شیخ جنید، شیخ موسی ، شیخ صفی تا فرزند زرین کلاه که شیخ جبرائیله، همشون ترک بودن، ولی زرین کلاه نبوده
   البته اینکه ما بخوایم بگردیم تا ۲۰ جد قبلیشو و بگیم کرد بوده یکن مسخره اس…

   پاسخ دادن
  4. 4.4

   ایران

   سلام داداش اولین حکومت ایران حکومت کردی بوده به اسم امپراتوری (ماد)و بنیان گذار این امپراتوری (دیاکو) بوده این اسم بعد از این همه قرن هنوز این اسم در میان مردم کوردستانی ایران . ترکیه. سوریه و عراق استفاده میشود. و بسیاری از تاریخدان کردها را از نوادگان مادها میدانند . حکومتهای زیادی توسط کردها تأسیس شده یکی دیگر از این حکومتها ایوبیان با فرماندهی صلاح الدین ایوبی فاتح قدس امروزی بود که امروزه هیچ کشور اسلامی نتوانسته از آن دفاع کند وبه دست اسرائیل افتاده… کافیست یا بازهم بنویسم

   پاسخ دادن
 5. 5

  علی

  این هم از کشفیات جدیده ؟؟ شاه اسمعیل حطایی که ۱۲۰۰۰ بیت شعر بزبان اصیل ترکی دارد و تمام سربازان و سردارانش بلااستثناء ترک بودند ، البته بنا به فرمایش گوبلز وزیر تبلیغات آلمان نازی ،؛ درو غ هرچقدر بزرگ باشد زودتر باور خواهند کرد
  این کتابها هم نوشته های همان گوبلزهای آریایی میباشند

  پاسخ دادن
  1. 5.1

   علی صابونچی

   چه حرف عجیبی. سعدی هم به عربی شعر دارد پس عرب بود؟ ابن سینا و زکریای رازی و طبری هم هزاران صفحه به عربی می نوشتند پس عرب بودند؟ سلاطین عثمانی به فارسی شعر می گفتند ترک نبودند؟ زبان دربار گورگانیان هند فارسی بود پس اینان ایرانی بودند؟ دلایل علمی بیارید.

   پاسخ دادن
 6. 6

  کمال

  واقعا نمی دانیم نویسنده محترم تاریخ را به سخره گرفته یا عقل مردم را . این خزعبلات نشات گرفته از افکار پان آریایی جنابعالی می باشد.

  پاسخ دادن
  1. 6.1

   علی صابونچی

   کتاب بخونید. کتاب. کتاب. کتاب های مستند علمی بخونید. اگر چیزی با سلیقه شما جور در نیومد با زبان نیش دار مقابلش نرید. دلیل و منطق بیارید. یک کتاب موثق دربارۀ صفویان بیارید که درش به این موضوع اشاره نشده باشید.
   اجداد صفویان چون صوفی بودند نسب خود را به دقت ضبط کردند. نسب شناسی ما هم از روی علم رجال های است که از آنها به دست رسیده است. چون کتاب صفوت الصفای ابن بزاز اردبیلی ارجاع می دم.
   باز شما دوستان رو ارجاع می دهم به همه دانش نامه های و دایره المعارف های فارسی و انگلیسی و دیگر زبان ها درباره صفویان.

   پاسخ دادن
   1. 6.1.1

    محمد

    لطفا آدرس دقیق بدهید!! یک شخصیت علمی کلی گویی نمیکند و آدرس دقیق می‌دهد. پس لطفا اول حداقل ژست درست علمی بگیر بعد توصیه به مطالعه کن!

    پاسخ دادن
    1. 6.1.1.1

     علی صابونچی

     آدرس دقیق علمی کتاب صفوت الصفا ابن بزاز اردبیلی است که در دیدگاه های قبل به آن اشاره شد.
     در ثانی دیدگاه های دیگری را هم شما با زبانی که نه علمی بود و نه حتی ارتباطی به موضوع داشت، بیان کرده بودید که از نمایش آن معذوریم اما بنده پاسخ شما را خواهم داد.
     نخست اینکه نقل تاریخ بر پایه مستنداتی است که از کتاب ها و آثار مکتوب و باستان شناختی به دست ما رسیده است حالا اگر این مستندات مورد پسند سلیقه شما نیست ایراد از شماست نه ما. دوم اینکه شما مقاله را به درستی نخواندید در مورد صفویان به این موضوع اشاره شد که بنا به کتب تاریخی اجداد شاه اسماعیل از نسل سیدی کرد به نام فیروز شاه زرین کلاه بودند. اما فرزندان فیروزشاه در اردبیل و کلخوران ساکن شدند و زندگی می کردند. بنابراین پس از مدتی تحت تاثیر فرهنگ و زبان مردم آن منطقه قرار گرفتند. خود شاه اسماعیل حدود ۱۲ ساله بود که به میان ترکان قزلباش آمد و قطعا تحت تاثیر فرهنگ و زبان آنها بزرگ شد.
     خودتان مستحضرید که ای بسا افرادی که در طول تاریخ نژادی دیگر داشتند ولی به زبانی دیگر شعر می گفتند و می نوشتند مگر ابن سینا و طبری عرب بودند که به عربی می نوشتند؟ مگر سلطان سلیم عثمانی ایرانی بود که به فارسی دیوان شعر دارد؟ مگر نه این است که قاجار ها از نژاد طوایف ترک بودند ولی به فارسی می نوشتند و شعر می گفتند و نوروز را گرامی داشتند و سنت های پادشاهان ایران را در مراسم خود برپا می کردند؟ مگر این همه شاعر و نویسنده در تاریخ ایران بزرگ (مقصودم دقیقا از ماورالنهر و خراسان تا مدیترانه و شروان و اران و عراق است) کم اند که قومیت دیگری داشتند ولی به فارسی شعر می گفتند و می نوشتند؟
     مشخص است که صفویان به یاری ترکان قزلباش به قدرت رسیدند. مشخص است که طوایف ترک به شاه اسماعیل کمک کردند تا او بر ایران مسلط شود. مشخص است که شاه اسماعیل به دلیل بزرگ شدن در میان ترکان به ترکی مسلط بود و به ترکی شعر می سرود و خطایی تخلص می کرد.
     شما تمام مقاله را درست نخوانید و به یکبار همه مستندات علمی ارائه شده را زیر سوال بردید؟
     لازم نیست توهین کنید.

     پاسخ دادن
   2. 6.1.2

    turboratur

    کتاب خواندیم ، شما دروغ می گویید ، صفوی ها و فیروزشاه زرین کلاه ارتباطی به کردها ندارند .
    فیروزشاه اصلیت عربی داشته است و صفویان در زمان تشکیل حکومت کاملاً ترک محسوب می شدند .

    پاسخ دادن
 7. 7

  کمال

  به این گونه چرندیات در علم سیاست می گویند تاریخ سازی

  پاسخ دادن
 8. 8

  51315

  این مقاله خجالت آور هست

  پاسخ دادن
  1. 8.1

   علی صابونچی

   چرا خجالت باره؟
   توضیح بدید لطفا.

   پاسخ دادن
 9. 9

  ابدیان

  کردها از کولی های مهاجر هندی هستند (پاکستان هم جزیی از هند بود) که از طریق ایران در تمام خاورمیانه و اروپا پخش شده اند.

  برای اینکار باید ابتدا کولی ها را بشناسیم و سپس با کردها مقایسه کنیم.
  ۱ . کولی ها طوایفی بسیار پر جمعیت از هندوستان و قسمتی از پاکستان هستند که زندگی آنها همیشه با کوچ نشینی همراه بوده؛ و در زبانهای محلی ایرانی مانند طبری نیز «کرد» بمعنی چوپان کوچ نشین است.
  ۲ . لباس محلی کولی ها کاملاً مشابه با لباس محلی کردها است. کلاه کردها مشابه عمامه کولی های هندی است. لباس محلی و آرایش موی زنان کرد شباهت بسیاری با کولی ها دارد. (البته بعضی از کولی ها، لباسهای محلی کشور میزبان را نیز ممکن است بپوشند ولی منظور ما لباس سنتی اصلی کولیان است که شباهت بسیار با لباس کردی دارد).
  ۳ . زبان کولی ها شاخه هایی از سانسکریت است و موقع مهاجرت از ایران به غرب، زبانشان تا حدودی با زبانهای محلی آمیخته شده و لهجه های مختلفی ساخته شده اند که زبان کردی نیز در همان شاخه هند و فارسی قرار میگیرد. کولی ها در مسیر حرکتشان به اروپا تعدای از آن لغات را هم در کشورهای مقصد رایج کرده اند و از آنرو زبانهای هند و اروپایی تعدادی لغات مشترک دارند.
  تشابه زبانهای سانسکریت، بنگالی، پشتون، اردو، فارسی و کردی غیر قابل انکار است. (تشابه قیافه هایشان هم غیر قابل انکار است).
  ۴ . اسامی طوایف کولی ها که به ثبت رسیده اند مشابه اسامی طوایف کردها است. مانند:

  طوایف کولی: کلیلایی، گورونی، سوران، خرات، سور، جات، اردل، کاولی، کراچی، قادریا، خانی، بوکان
  طوایف کردی: کلیایی، گورانی، سورانی، خرات، زور، جاف، اردلان، کاویانی، کرمانچی، قادری، خانی، بوکان

  پاسخ دادن
  1. 9.1

   با انصاف

   از پان ترکان جز این انتظار نیست.به غیر از چرندیات خودشان چیزی را نمی پذیرند.مثلا خواستی با نسبت دادن کردها به کولی ها چی رو ثابت کنی؟اوج نژاد پرستی یا حماقت؟نژاد ترکها مغولی است یعنی چشم بادامی مثل جومونگ.ولی مردم آذربایجان ترکزبان اند نه ترک نژاد.نژاد بیشتر مردم آذری کردی است.مثلا شقاقی ها .بنده خودم شقاقی هستم

   پاسخ دادن
   1. 9.1.1

    افشین

    دوستان کرد امیدوارم زیاد ناراحت نشوید ولی دوستان ترک هم خیلی بیراه نمی گویند هرچند که ممکن است در بعضی زمینه ها زیاد روی کنند. مثلا همین مهاجرت کولی های هندوستان که در دوره ساسانیان برای گرم کردن مجالس و رقص و پایکوپی در مجالس به ایران آورده شدند(عراق امروزی). شما نمی توانید مهاجرت های صورت گرفته را در گذشته زیر سوال ببرید و بهتر است این کولی ها افتخار کنید چون حداقل بخشی از اجداد شما ریشه در همان کولی های مهاجر دارد. همان طور که بخشی از ریشه و گذشته مردم ترک امروزی از مهاجران ترک آسیایه میانه است و آنها نمی توانند بگویند مهاجران ترک وجود نداشته اند. البته اینجا دو بحث پیش میاد یکی مهاجران ترک که بزرگترین امپراتوری های مسلمانان را ایجاد کردند مثل سلجوقیان، صفویان، عثمانیان ،گورگانیان در هند و ….. وهر کسی به این پشتوانه بزرگ افتخار میکند که خودش را ترک بداند و به آن افتخار کند. و از سوی دیگر مهاجران هندی و کولی ها کاری جز رقص و پایکوپی در مجالس و دزدی و غارت کار دیگری در طول تاریخ انجام نداده اند. من هم جای کردها باشم خودم را کولی نمیدانم چون چیز پرافتخاری نداشته اند و گروهی صرفا آواره و گوچ رو بودند و هستندو از اجدادشون نیز جز همین رقص و پایکوپی و یا دزدی و غارت را به ارث نبرده اند. و هر جا هم میرسند چادری میزنند و یا نهایتا با بلوک و سنگ یک چهار دیواری علم میکنند و بعد شعار هرجا کرد هست آنجا کردستان هست را سر میدهند.

    پاسخ دادن
 10. 10

  !

  آره آلبرت انیشتین هم کرد بوده نیوتن هم پارس عاریایی بوده متولد شهرری

  پاسخ دادن
 11. 11

  هان اوغلو

  واقعا خجالت نمیکشین ؟ این چه حرفهای خنده دار و مسخره ای هست که در آوردین. میخواین به زور شاه اسماعیل رو کورد نشون بدین . شما فارسها دشمنی شدید و عمیق خودتون با تورکها رو در هر زمینه ای به نهایت بی شرمی و بی وجدانی رسوندین . فارسها همیشه برادر ارمنی و کورد هستند . انشالا مثل همیشه در این جنگ مثل تاریخ اجدادمان تورکها پیروز خواهند شد .

  پاسخ دادن
  1. 11.1

   ساسان

   خوب میگویید ما کردها چیکار کنیم. شما ترک ها این همه حکومت و امپراتوری بزرگ داشته اید.و بر همه ملت ها از جمله چین و هند، یونان و اروپا، بیرانس و خاورمیانه، ایران و اعراب و آفریقا حکومت کرده اید و پوزشون را به خاک مالیده اید. البته بعید میدانم شما ترک ها حتی بتونید تمام حکومت های ترک تشکیل شده در ایران خودمون را اسم ببرید و بشمارید، مناطق دیگر جهان که هیچ. شما ترک ها این همه گذشته و تاریخ دارید قدرشون را نمیدانید، خوب چی میشه صفویان را به نام ما کردها بزنید، به خدا صواب داره. پس ما کردها چیکار کنیم نمیشه ما تاریخ نداشته باشیم ، ما هم آدمیم باید یک گذشته ای داشته باشیم که بهش افتخار کنیم، خوب اگر ندید می ریم ساسانیان را از فارس ها میدزدیم، هخامنشیان برای فارس ها کافی هست از سرشون هم زیاده

   پاسخ دادن
 12. 12

  فرهاد

  داداش من کرد کجا بود این حرفا چیه رفتی دوتا متن تحریف شده خوندی اومدی مقاله نوشتی اقا این حرفا سندیت نداره .شما داری یه بهایی به کردا میدی که اعتبار ندارن زشته اقا برو از همون خطه ادم پیدا کن

  پاسخ دادن
 13. 13

  وحيد

  بسیار مقاله جالب و خواندنی بود،
  و اما در جواب بعضی دوستان باید بگم واقعا تعصب آدم رو کور می کند، نویسنده محترم این همه تحقیق و دلیل و مدرک علمی آوردن ولی عقاید پانترکیستی بعضی افراد مانع پذیرش و هضم واقعیات تاریخی می شود، مردم تبریز و حومه نژادشان ایرانی و زبانشان ترکی است اگر نژادشان ترک بود بایستی شبیه مغولان و چینی ها با اندام ریز و بدون مو می بودند،، ضمنا ما سید نداریم که از چین و مغولستان آمده باشد همه سیدها از بین النهرین آمده اند و بین النهرین از قدیم تا الان محل سکونت کردها و عربها بوده است، از لحاظ نژادی کردها اندام درشت با پوستی روشن و موهای مشکی دارند و اصیل ترین ایرانیان هستند و هزاران سال است در این سرزمین ساکن اند و طبیعی هست که بسیاری از مشاهیر این سرزمین از میان این قوم برخاسته باشند، لطفا پانترکها تاریخ ایران را تحریف نکنند هر کس شبیه چینی ها بود میتواند ادعا کند نژادش ترک است و لا غیر.

  پاسخ دادن
  1. 13.1

   turboratur

   نویسنده هیچ تحقیقی نکرده ، تنها دلیلش این هست که فیروزشاه زرین کلاه از کردستان رفته آذربایجان !!!
   یک مثالی بزنم : یک زمانی یک نفر نماز نمی خواند ازش می پرسند چرا نماز نمی خوانی ؟ میگوید در قرآن نوشته نماز نخوانید ! می گویند در کجای قرآن نوشته ؟ می گوید فلان جایش می گوید خوب بخوانش . می خواند : و نماز نخوانید ! می گویند خوب ادامه اش را هم بخوان و می خواند : نماز نخوانید زمانیکه مست هستید . !!!
   خوب این یارو هم داستان رو ناقص تعریف می کنه . در داستان فیروزشاه زرین کلاه این شخص یک عرب ذکر شده که در قسمتهای مختلف ایران و عراق به تبلیغ دین می پرداخته و سرانجام به اردبیل مهاجرت می کنه . حالا این شخص از کجا نتیجه گرفته که یارو کرد بوده !!! را کسی نمی داند . در همین اسنادی که این شخص ادعا می کنه ، به صراحت فیروزشاه عرب نژاد ذکر شده است .

   پاسخ دادن
 14. 14

  آرش

  نویسنده ی محترم با ارجاع به کتاب ابن بزاز به دقت نسب شاه اسماعیل یکم را چه از نظر مادری و چه از نظر پدری برشمردند.
  طوری که پیداست وی چون سید اولاد پیغمبر است اصولا عرب بوده است و اجداد او چون در دوره های تاریخی مختلف بین اقوام مختلف زندگی کرده اند زبان های گوناگون داشته اند
  ولی اصلیت عرب دارند

  پاسخ دادن
 15. 15

  فرشید

  بد نیست نویسنده محترم آرای همه پژوهشگران رو در خصوص تبار صفویه ذکر میکرد.مثلا ایران شناس بزرگ، ریچارد فرای به صراحت بر ترک بودن صفویان تاکید کرده.پس در بهترین حالت تبار صفویان یک امر اختلافیه.ولی حتی اگه بپذیریم که چهار پنج نسل قبل از صفی الدین اردبیلی کرد بوده اند با توجه به مدت زمان درازی که انها در آذربایجان زیسته اند و با فرهنگ و زبان اون منطقه آمیخته اند آنها را باید ترک بدانیم.

  پاسخ دادن
  1. 15.1

   علی11

   هدف اینها اینه که بگن در اصل اردبیلی ها .و همه مردم ان استان و استانهای مجاورش در اصل کرد بودند زبانشان عوض شذه که اولا کاملا غلطه ثانیاذبه شما فضولیش نیامده زبانشون قبلا چی بوده چی شده پس زبان کل مردم کردستان در قبل ترکی بودصدساله که عوض شده

   پاسخ دادن
 16. 16

  زهرا

  شجره مادرمه عموی ایشان حاج اقا حمیدصفوی وقتی فوت کردند این شجره از دفتر رهبری ارسال شد مادرمن نژادی مخلوط از کوردی،ونانی و ترکمنهای عزیز رو دارند
  طریقت صوفی و درویشی عمدتن در کوردها رواج دارد
  در ضمن ترکان ایران صفویه رو نداشته باشند سلاطین و حکومتهای درخشانی در ایران داشتند و دارند

  پاسخ دادن
 17. 17

  حسین

  آقا من نمی دونم این کرد بودن رو کجاتون در میارید اگه استنادتون به صفوه الصفا که بهتر برید اصل کتابو بخونید که چی نوشته محض اطلاعتون شخص فیروز شاه زرین کلاه اسم اصلیش سید حبیب الدین بوده که بعد ها این لقب با اسرار بهش داده میشه .(بعد اینکه شاه اردبیل شد) بابا برید خود کتابو بخونید زشته میاید تو نت دروغ پراکنی میکنید

  پاسخ دادن
  1. 17.1

   علی صابونچی

   شما هنوز نمی دونید اصرار کردن با سین نوشته نمی شود: ” بعد ها این لقب با اسرار بهش داده میشه “. چطور می شود که به حرف شما استناد کرد. در صفوه الصفا همچین چیزی نوشته نشده. شما لطفا بخوانید.

   پاسخ دادن
 18. 18

  سالار

  اصلن مادرش هم ترک نبوده همونم کرد بوده مال خودتون ,شما که نادرشاه افشار و کلا افشار ترک راهم میخواهید به نام خود بزنید و میگوید افشار نمی دانستند تا حالا کرمانجند و استناد تون به اینکه دو تا خانواده داخشون کرمانجند کلیه اسناد تاریخی و منابعی مثل دیوان لغات کاشغری که در صده ۴۰۰ هجری و نزیک به ۶۰۰ یا ۷۰۰ قبل افشار رو با تامغای ترکی آن جز ۱۲ طائفه آغوز معرفی میکنه و منابع دیگر رو هم انکار میکنید اینها هم برا خودتون دالتون شاید شاد بشه اما اینها بنام ترک بودند و خواهند بود و تاریخ ثبت شده است ,اماکنی هم که ساخته اند نحوه صف بندی و نامگذاری ارتشیانشون و اشعار ترکی شاه ای است وفرامین.نامگذاری ها ,القاب ,عناوین ..جذب طوایف ترک و اسنادشون تا البته زمانیکه اغیار داخل شدند و…آنهم در اوج قدرت و بدون هیچ تحمیلی نشاندهنده ترک بودن آنان است حداقل فارس بودنشان نزدیک تر بود چون فقط فارسی و ترکی آذربایجانی صحبت کرده و آثار دارند و هیچ چیزی منتسب به کردها ندارند حتی یک کلمه یا عالی قاپو…ای .اصلن چه حکومت کردی هست که همه سرداران و لشکریان اصلیش قزلباش ها ترکند و فقط خانواده شاه کرد که هیچ وقت کلامی به کردی هم صحبت ازشون نیست !! گرفتید دست ترکها را کوتاه کردند ,ترکها قزلباش خودشون صفویه را به قدرت رساندند و اتفاقا همیشه قدرت دستشون بود و بعدش هم که شاهسون درست شد از ادغامشون بازهم شاهسون های ترک حی و حاضرند چه زبانی دارند ? اینطور که پیش میروید افشاریه کرد ,صفویه کرد ,کوراغلو با اسب قیرآت هم کرد ,چنگیز ,تیمور و…سلجوق ,خوارزمشاه ,غزنویان,,سامانی و…اصلن چرچیل و ناپلئون و احتمالا کوروش هم کرد!آنچه که تاریخ است و مستند این است که ترکها نزدیک به هزار سال حداقل بعد از اسلام بر این مملکت بخوبی حکمراندند و سعی در تحریف و جعل هیچ قوم یا زبان نیامدند چون نیازی نداشتند و شعورشان می رسید و عقده ای نبودند و وجود اینهمه تنوع فرهنگی و زبانی خودش مبین مصالحه آنان است , خودتان را زشت نکنید ..به هم احترام بگذاریم تا احترامتان حفظ شود .چون شاید اینگونه نوشته ها برای افراد عامی و بیسواد خوشایند و هیجان انگیز باشد اما برای افراد آگاه و باسواد که دوتا کتاب خوانده اند جکی بیش نیست ,دزدی اشخاص و …کار درستی نیست .

  پاسخ دادن
 19. 19

  آزا ماننایی

  مینورسکی میگه در هرجای تاریخ گره کوری باشه، ترکها یا مغولان التای که به خاورمیانه مهاجرت کرده اند میگویند ماییم.
  فارسها تا آمدن اسلام یک پایتخت از یک حومت فارس نام ببرید که در خاک فارس باشه؟
  مطالعه کنید مطالعه کنید…………
  یک کورد یعنی زاگروس و یک زاگروسی یعنی تمدن…..
  ماد

  پاسخ دادن
 20. 20

  علی11

  تاریخ رو دستکاری نکنید پس اگر راست میگویی بی طرف هستی مطلبی راجب ایوبیان و صلاحدین ایوبی رو خیلی از تاریخدانان ترک میدونن رو انکار نکن

  پاسخ دادن
 21. 21

  علی

  این که اصل و نسب صفویان کرد بوده کاملا بی پایه و غلط هست
  اینها در اصل با نژاد ترک اختلاف دارند و سعی دارند صفویان رو به یه نژاد ایرانی بچسبونن و بگن که حکومت قدرتمند صفوی هم مال ایرانی ها بوده در حالیکه نمیدونن کرد ها هم مهاجر های کولی هندی الاصل بودند (در حال حاضر خالص ترین نژاد ایرانی لرها هستند که متاسفانه عده ایشون در عراق هستند که به عمد و از روی بدجنسی اونهارو کرد های فیلی مینامند)
  بر فرض محال که صفویان کرد بودند بجز صفویان حکومت های ترک قدرتمند دیگری هم بودند که بهشون افتخار کنیم
  (حالا افرادی که به مذاقشون خوش نیاد به من برچسب پانتورک بودن خواهند چسبوند)

  پاسخ دادن
 22. 22

  محمد تبریز

  صفویان آنقدر جنایت کرده اند که هیچ افتخاری ندارند، شاه اسماعیل در تبریز و اردبیل هزاران نفر را گردن زد چون حاضر نشدند شیعه شوند، شاه اسماعیل در خطبه که در مسجد جامع تبریز خواند چند کلمه ترکی به سختی گفت چون گیلک زبان بود
  بعنوان یک تورک آزربایجانی شیعه علی، از شاه اسماعیل و صفویه برائت می نمایم

  پاسخ دادن
 23. 23

  محمد اردبیلی

  سلام به همه ی ایرانیهای گل
  من از اردبیل هستم و از اینکه هوطنان خوبی مثل شما دارم افتخار میکنم
  دوستان اسماعیل عزیزمون از هیچ نژادی نبود همونطور که خود ما از چین و هند گرفته تا مجارستان و المان، خون همه رو در بدنمون داریم.
  اگه ازمایش دی ان ای بدیم واقعا از اینکه چقدر یک کرد خون ترک داره و یا یک ترک چقدر خون فارس تو تنشه تعجب میکنیم
  اسماعیل وقتی کارش رو شروع کرد چند نسل بود که در اردبیل زندگی میکردند و این فقط تعلق به شهر رو نشون میده مگرنه او هم فارس بود هم ترک و کرد و حتی مغول.این پدران شما بودند که حمایش کردند تا کشورمون از برادر کشی نجات پیدا کنه
  من به همه ایرانیها از کرد و فارس و عرب ادای احترام میکنم و میگم اسماعیل از خون و ریشه ی همه ی شماست
  منتظر دیدنتون در کنار مزار اسماعیل عزیزمون در اردبیل هستیم.همتون رو دوست داریم

  پاسخ دادن
  1. 23.1

   علی صابونچی

   احسنت بر شما.

   پاسخ دادن
 24. 24

  توربراتور

  طبق اسنادی که شما به آن استناد می کنید فیروزشاه زرین کلاه اصالتاً عرب و از اهالی جنوب عربستان و یمن بوده است و این اسناد هیچ اشاره ای به کرد بودنش نکرده اند .

  پاسخ دادن
  1. 24.1

   علی صابونچی

   ممنون از توضیحات شما.
   بسیارخواندنی بود.

   پاسخ دادن
 25. 25

  ایرانی

  شاه اسماعیل یک ایرانی بود و حس تعلق شدیدی به ایران داشت همانطور که بابک هم یک ایرانی اصیل بود و بخاطررهانیدن ایران از اشغال جانفشانی هاکرد وهمچنین بسیاری دیگر از بزرگان و قهرمانان که با همت و جانبازی خود فرهنگ و تمدن و استفلال ایران را حفظ کردند شاه اسماعیل فردی برجسته و میهن پرست بود و مانند تمامی قهرمانان تاریخی (نادرشاه-عباس میرزا-مازیار-یعقوب-مرداویچ-کاووس-رضاشاه-شاه عباس -کوروش بزرگ-انوشیروان-شاپور-اریوبرزن -نبی وامیرکبیر و قایم مقام و دکتر مصدق و………)برایندی از آرزوها و خواسته های مردم ایران در زمانه خود بود اینکه مردم آذرآبادگان به ترکان عثمانی نپیوستند و علیرغم ۲۰ سال اشغال تبریز-آذری های غیور با بذل جان و مال خود تبریز و سایر شهرها را از اشغال اجانب رهانیده و این سرزمین زر خیز راکه بحق سر ایران نامیده میشود دوباره به قلمرو ملی و مام میهن باز گردانیده شد نه علت مذهبی دارد و نه دلیل قومیتی! علت ان صرفا عشق به میهن وحس تعلق به دیار آبا و اجدادی بود انها عاشق ایران و فرهنگ آبا و اجدادی خود بودند و با جنگ های محلی و مسدود نمودن راههای آذوقه(حتی با مسموم کردن غذا خود)ترکان عثمانی اشغالگر را مستاصل و سرانجام به همت شاه عباس بزرگ به این اشغال برای همیشه خاتمه داده شد ضمنا نمی شود گرایش مر دم ایران به مذهب شیعه را دفعتا و مقطعی ویا بدلیل قتل و عام اهل تسنن توسط شاه اسماعیل دانست این گرایش از ابتدای اشغال ویرانگر اعراب و نسل کشی رخ داده در زمان خلیفه دوم ایجاد و بتدریج گسترش پیدا کرد و این اتش زیر خاکستر در زمان شاه اسماعیل مجال شعله ور شدن یافت.درود بر شرف کلیه هموطنان از هر قومیت و زبان در گستره تاریخی و جغرافیایی و فرهنگی ایران زمین.

  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *